Marcin Wasilewski-Kruk Ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie na Wydziale Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Muzyki Kościelnej. Wieloletni wokalista Capelli Cracoviensis. Założyciel i kierownik muzyczny Scholi Gregoriańskiej Katedry Wawelskiej do 2016 roku. Współtworzył Chór Mieszany Katedry na Wawelu. W latach 2007-2016 pełnił rolę drugiego dyrygenta Katedry. Od 2012 roku przewodniczy Scholi Gregoriańskiej Zakonu Paulinów w Krakowie.

Jest wykładowcą na Upjp2 oraz w Międzyuczelnianym Instytucie Muzyki Kościelnej gdzie prowadzi zajęcia z emisji głosu. Współpracował z Wrocławskim Liturgicznym Studium Wokalnym. Od 2011 roku współpracuje z organizowaną przez Fundację DOL Szkołą Kantorów. Prowadzi również warsztaty oraz indywidualne zajęcia z emisji głosu dla wielu zespołów wokalnych i chórów min.: Chóru Mieszanego Katedry na Wawelu, Chóru Psalmodia, Chóru Canticum Jubilaeum, Federacji Cecilianum.

Jako wokalista współpracował z zespołami i artystami takimi jak m.in.: The Hilliard Ensemble, Les Musiciens du Louvre Grenoble, Chór Polskiego Radia, Chór Filharmonii Krakowskiej, Collegium Zieleński, Marc Minkowski, Paul Goodwin, Marek Toporowski, Krzysztof Penderecki, Henryk Mikołaj Górecki.

W swojej działalności dyrygenckiej i solistycznej dokonał wielu nagrań płytowych realizowanych m.in. dla wytwórni DUX i Ars Sonora.

W latach 1999, 2002, 2006 pełnił funkcję kantora podczas liturgii sprawowanych na krakowskich błoniach przez Ojca Św. Jana Pawła II, Benedykta VI oraz Ingresu Kardynała Stanisława Dziwisza.